Lenovo

Lenovo Group Limited  przedsiębiorstwo informatyczne będące liderem w dziedzinie innowacyjnych technologii dla użytkowników indywidualnych i biznesowych oraz dla dużych przedsiębiorstw  Oferta korporacji obejmuje komputery osobiste, stacje robocze, serwery, pamięć masową, a także produkty mobilne, takie jak smartfony (w tym marki Motorola), tablety, aplikacje oraz rozwiązania z zakresu Smart Home.

W 1984 roku Liu Chuanzhi wraz z 10 innymi osobami założył New Technology Developer Inc., wykorzystując rządowe dotacje w wysokości około 25 tys. dolarów. W 1988 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na „Legend” i pod tą marką odniosło sukces na rynku lokalnym, zajmując się redystrybucją produktów IBM, HP oraz tajwańskiego AST. W 1990 roku powstał pierwszy komputer własnej produkcji nazwany Legend PC.

W 1993 roku we współpracy z firmą Legend powstał pierwszy w Azji komputer oparty na procesorze Pentium, a w 1996 roku stał się najpopularniejszym produktem na rynku chińskim. W 1999 roku firma stała się liderem sprzedaży w całym regionie Azji Pacyficznej. Do sukcesu przyczyniły się kontrakty z instytucjami rządowymi i placówkami edukacyjnymi oraz niskie ceny. Na rynku azjatyckim to w głównej mierze zasługa przepisów podatkowych, które umożliwiają stosowanie konkurencyjnych cen wobec zachodnich producentów.

W 2003 roku zmieniono nazwę na Lenovo, a rozpoznawalność marka uzyskała po zakupie IBM – 1 maja 2005 roku za 650 mln dolarów w gotówce oraz pakiet akcji o wartości 600 mln dolarów. Po tej transakcji IBM stało się posiadaczem 18,9% akcji spółki Lenovo. W ciągu 5 lat globalna firma uzyskała prawa do marki IBM oraz jej rozwiązań technologicznych, jak również prawo do zatrudnienia 10 000 pracowników przedsiębiorstwa. W 2011 roku IBM posiadało już tylko 4,3% akcji, wartych 260 mln dolarów

1 maja 2005 roku Lenovo kupiło od IBM dział komputerów PC za 650 mln dolarów oraz pakiet akcji o wartości 600 mln dolarów. Po tej transakcji IBM stało się posiadaczem 18,9% akcji spółki Lenovo.

W 2014 roku Lenovo kupiło przedsiębiorstwo Motorola Mobility za 3 miliardy dolarów, a rok później, w styczniu 2015, serwery IBM o architekturze x86.

Lenovo to korporacja nastawiona na produkcję urządzeń nowych technologii. Obecnie firma jest określana jako jeden z największych światowych producentów komputerów rynku PC oraz tzw. PC+ i jeden z czołowych sprzedawców smartfonów.